Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 28.07.2016 20:04:45

Lidunka  NOVÁ      N  O  S  T  A  L  G  I  E

HISTORIE MEDVÍDKŮ

HISTORIE PLYŠOVÝCH MEDVÍDKŮ

Věděli jste, že plyšový medvídek vznikl teprve před sto lety?
V roce 1847 se v městečku Geigen na břehu jihoněmecké řeky Brenz narodila Margareta Steiffová, již v dětství ji upoutala těžká nemoc na invalidní vozík. Její velkou zábavou už od školních let bylo šití. Za první uspořené peníze si koupila šicí stroj, v té době úplnou novinku. Štěstí jí přálo a zanedlouho se stala úspěšnou majitelkou krejčovského salónu. Svým neteřím a synovcům tehdy začala šít pro radost ze zbytků látek a vlny zvířátka.

121


V roce 1893 zaměstnala svého synovce Richarda Steiffa, studenta Výtvarné akademie. Po návštěvě Stutgardské ZOO byl Richard okouzlem mláďaty medvěda hnědého. Hned jej začal studovat a přinesl své tetě mnoho skic a návrhů na vytvoření plyšového medvídka. Deset švadlen doma pracovalo na vytvoření medvídka. V roce 1894 již měli na Lipském veletrhu v oddělení hraček svůj stánek.

Richard se stal později společníkem firmy Steiff a vylepšil medvídky o pohyblivé končetiny. První velký úspěch přišel v roce 1903, kdy firma vyprodukovala 3 000 medvídků do USA. 

V létě roku 1904 se konala světová výstava v americkém St. Luis, na které byla i mimo jiné oceněna malá chlupatá hračka, která rozzářila oči tisícům dětských návštěvníků. Tento rok je často označován za počátek úspěchu plyšových medvídků. O čtyři roky později již dosáhla výroba téměř jednoho milionu “plyšáků”.

Dnes bychom mohli počítat počet vyrobených medvídků na stovky milionů. I když se už dnes medvídci vyrábějí téměř po celém světě a z mnoha různých materiálu a barev, jedno mají pořád společné, jsou hebcí a příjemní a miliony lidí na světě dnes a denně naplňují štěstím.

Teddy

V celém anglosaském světě je toto jméno součásti názvu této oblíbené hračky. Tento příběh začíná v roce 1903, kdy si pan Morfia Michton majitel obchodu s hračkami přečetl v novinách článek o návštěvě prezidenta Theodora Roosevelta státu Mississippi, kdy prezident při lovu rozhořčeně odmítl zastřelit nabízené medvídě a lov opustil.  Tento příběh Michtona dojal natolik, že článek vystřihl a vložil do výlohy obchodu společně s plyšovými medvídky. Na výlohu pak velkými písmeny napsal “Teddy Roosevelt – ochránce medvídků”. Zájem o medvídky stoupl natolik, že byla zahájena výroba medvídků přímo v USA pod značkou Ideal Toys.

Michton později požádal prezidenta Roosevelta, jestli by hračky mohli nést jeho jméno. Roosevelt souhlasil, ale jen pod podmínkou, že toto jméno  nebude registrované a všichni výrobci jej budou moci volně používat.

 

Astronomické ceny těchto plyšových medvídků

V roce 1985 v londýnské aukční síni v Sotheby se prodal plyšový medvídek firmy Steiff z roku 1905 za 135 tisíc korun. Další rekord na sebe nenechal dlouho čekat. Již v roce 1987 se ve stejné aukční síni prodal medvídek z roku 1912 za 575 tisíc korun. A ceny stále stoupali, dva roky na to se cena vyšplhala až na 780 tisíc korun.

V roce 1989 se v USA prodal medvídek z roku 1920 za neuvěřitelných 3 a půl milionů korun. Tato částka nebyla dodnes překonána.

 

 

 

TOPlist